24 saatte Helsinki

Lapland seyahatimiz dönüşünde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’yi gezmeye 1 günümüzü ayırmaya karar verdik. İyi ki de yapmışız.. Beklediğimden çok daha güzel bir şehir diyebilirim.

‏İstanbul’dan Türk Hava Yolları ile Helsinki’ye yaklaşık 3,5 saat süren direk uçuşlar var. Havaalanından merkeze gelmek çok rahat. Toplu taşıma sistemleri oldukça gelişmiş.

Finlandiya diğer ülkere kıyasla pahalı bir şehir. Fakat bütçenize göre çeşitli otel alternatifleri var. Şehir merkezinde kalırsanız tüm turistik yerleri rahatlıkla toplu taşıma kullanmadan da gezebilirsiniz. Üşüdüğünüzde tramvay hem çevreyi görmek hem de ısınmak için güzel bir alternatif.

Aslında herkes Helsinki’nin yazın gezilmesini tavsiye ediyor. Eğer kışın Lapland seyahatiniz varsa, bizim gibi dönüşte bir gününüzü ayırıp Helsinki’yi keyifle gezebilirsiniz. Ancak ben Helsinki’yi doya doya gezmek istiyorum diyorsanız, ben de güneşin çok uzun saatler kendini gösterdiği yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederim.

Bizim gittiğimiz dönem Noel zamanına denk geldiği için güneş kendini çok kısa gösterse dahi sokaklar ışıl ışıldı. İlk dikkatimizi çeken güzel mimari yapıları, keyifli cafeleri, oldukça çeşitli müzeleri, temiz sokakları ve parkları ile huzurlu ve güvenli bir şehir olduğuydu.

Finlandiya’da eğitim sisteminin dünyadaki en iyilerden biri olduğu söyleniyor. Eğitim devlet tarafından karşılanıyor.

Biz iş sebebi ve Alya anneannesi ile olduğu için devamlı iletişim halinde olmamız gerektiğinden iner inmez hemen telefon hattı satın aldık. Hatlar oldukça ucuz. Şehir içinde de heryerde ücretsiz wifi kullanımı var. Rahatlıkla bağlanabiliyorsunuz.

Öncelikle Senato meydanındaki Başbakanlık binası, Lutheran Katedrali ve üniversite kütüphanesini gezdik. Meydanda kurulan noel pazarında çok çesitli hediyelikler bulduk. Çalan noel müzikleri ve kurulan dev yılbaşı ağacı ortama çok daha güzel bir hava veriyordu.

Helsinki’den hediye götürmek istiyorsanız, yabanmersini reçeli çok meşhur. Kesinlikle tavsiye ederim. Yurdışında market gezmeyi hep çok sevmişimdir. Yabanmersini reçeli dışında değişik reçeller ve peynirler satın aldım.

Meydanın hemen yakınındaki cadde boyunca çeşitli cafeler, mağaza ve restoranlar bulabilirsiniz. Biz gün içerisinde özellikle ısınmak için ufak kahve molaları verdik ve girdiğimiz tüm cafelerde öyle huzurlu bir ortamla karşılaştık ki, saatlerce kahvemizi içip, arka fondaki yeni yıl müzikleri eşliğinde sohbet etmek istedik. Zamanımız kısıtlı olduğundan tadı damağımızda kaldı…

Limanın orada pazar meydanı var. Burada hediyelik eşyadan, sebze meyveye kadar herşeyi bulabilirsiniz. Eski pazar binasını da gezmeyi unutmadık.

Unesco koruması altındaki Suomenlinna Adası da gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra Uspenski Katedrali, Merkez Tren İstasyonu, Sibelius Anıtı, Esplanade Parkı ve Ateneum Sanat Müzesi de gezilmesi gerekenler arasında baş sırada.

Finlandiya ayrıca saunaları ile meşhur. Sauna deneyimi yaşamadan dönmeyin derim.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?