Doğum Çantası Hazırlıklarım

Merhaba Sevgili Anneler,

Doğum zamanı yaklaşıyorken biz annelerin de doğum çantası hazırlama telaşı başlıyor. Bu konu ile ilgili bir çok yazı ve liste bulmanız mümkün ancak bana göre bu çantanın içinde olması gerekenleri kendi ihtiyaçlarınız ve hastanenizin sunduğu ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlamanız daha uygun olabilir.

Size şimdi bu çantanın içinde olması gerekenlerden ziyade benim doğum çantamda neler var, ne gibi hazırlıklar yaptım ve hangi ürünlere yer verdim biraz onlardan bahsetmek istiyorum. İşte benim doğum çantamda olanlar;

KENDİM İÇİN:

* Bebek bakım çantası

Ben doğum çantası olarak büyük bir valiz hazırlamak yerine, ileride bebek bakım çantası olarak da kullanacağım Child Home markasının bebek bakım çantasını seçtim. İçerisine yeterince ürün alması ve hoşuma giden dizaynı ile ben bu çantayı çok beğeniyorum. Bir çok aradığım ürünü bir arada bulabildiğim ve sahibinin de bir anne olması sebebi ile bir çok soruma cevap bulabildiğim için “Minikseyler” mağazasından alışverişimin çoğunu tamamladım.

 

 

*Gecelik ve pijama

Terletmeyen, pamuklu, rahat, emzirmeye uygun 1 gecelik ve 1 pijama koydum. Ben bir aksilik olmazsa normal doğum planladığım ve hastanede en fazla 1 gece kalacağım için daha fazla eklemeye ihtiyaç duymadım. Siz ihtiyacınıza göre bunu çoğaltabilirsiniz çünkü hastanede en gerekli şeylerden biri rahat bir gecelik veya pijama oluyor. Lohusa gecelikleri satan bir yer yerine, pijama ve gecelik satan bir mağazadan, emzirmeye elverişli olan, önden düğmeli ve normal giydiğim bedenden bir beden büyük seçtiğim bir pijama ve gecelik tercih ettim.

*Hastane çıkışında giyebileceğiniz rahat bir kıyafet

Ben bol ve rahat bir hamile eşofmanı tercih ettim. Bir de ne olur ne olmaz diye rahat ve kolay giyilen bir elbise ekledim. Bunlardan birini hastaneye giderken, diğerini de hastane çıkışı giymeyi planlıyorum. (Gecelik, pijama ve kıyafetlerimi kendi omuz çantamın içine hazırladım.)

*2 adet emzirme sütyeni

Bir çok iç çamaşırı satan mağazada bulabilirsiniz. Ben yurtdışı seyahatim sırasında almıştım.

*Kullan at şeklinde kullanılan iç çamaşırı

Alya’ya doğumumda ben bunlar ile çok rahat etmiştim. E-bebek den aldım. Markası “Depend”

 

*Göğüs pedi ve göğüs kalkanı

Göğüs pedi olarak Suawinex markasının göğüs pedlerini tercih ettim. Silverette markasının da gümüş göğüs kapaklarını koydum.

 

*Göğüs ucu kremi

Earth Mama markasının Angel Baby Natural Nipple Butter diye geçen göğüs ucu kremini tercih ettim. Doğal yapısı ile bu markayı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 

*Diş fırçası, diş macunu, saç fırçası, sabun, deodorant ve makyaj malzemeleri

Deodorant olarak Linea Mamma Babby Deogel24 doğal deodorantı tercih ettim.Yine Linea Mammababy markasının Mamma İntimo yetişkin özel hijyen sabununu koydum. Makyaj malzemesi olarak doğum sonrası fotoğraf için dahi olsa ağır bir makyajı uygun bulmadığım için yanıma sadece Origins markasının çok severek kullandığım dudak nemlendiricisini, yine aynı markanın kuru ve hassas cildime iyi gelen Mega Mushroom serisinin yüz nemlendiricisini, Benetint in doğal bir renk veren likit allığını ve üşenmezde belki fotoğraf öncesi kullanırım diye Mac markasının jel formundaki eyeliner ını ekledim.

 

 

 

 

*Sıcak su torbası

Doğum sancılarını rahatlattığı için ufak bir sıcak su torbası ekledim.

*Süt sağma pompası

Henüz markasına karar vermedim.

*Emzirme örtüsü

İnci Tuncel’den aldığım çarşaf ve yastığına takım olarak hazırlanan bir emzirme örtüsü ekledim.

*Lavanta yağı

Sancılar sırasında rahatlattığı söylendiği için bunu da ekledim.Sancılarımın başlangıcını evde geçirme şansım olursa da lavanta yağı eklenmiş, ılık bir küvete girip sancılarımı biraz olsun rahatlatmayı planlıyorum. Alya’nın doğumu öncesi evde karnıma tuttuğum ılık suyun hem doğumu hızlandırdığını hem de beni rahatlattığını düşünüyorum.

*Yüz havlusu

Minik bir yüz havlusu ekledim.

*Sabahlık

Doğum sonrası üşüme geliyor. Hem kalkıp dolaşmak hem de üşümemek için pratik oluyor.

*Terlik ve çorap

Kaydırmayan rahat bir terlik ile ayak üşümelerine karşı 2 çorap ekledim.

*Nüfus cüzdanım, şarj aleti

Fotoğraf işlerini eşime bıraktığım için onu listeme yazmadım. Fotoğraf makinası da listenize ekleyebilirsiniz.

BEBEĞİM İÇİN:

* En küçük boy çocuk bezi

Seventh Generation markasının yeni doğan bebek bezini tercih ettim.

 

* Islak mendil

WaterWipes markasının %99.9 saf su ve %0.1 greyfurt çekirdeği özütü içeren ve bebekler için en doğal içerikli ıslak mendilini tercih ettim. Kesinlikle tavsiye ederim.

 

 

 

 

* Battaniye ve 2 adet müslin

Bahar ayında doğum olacağı için ince bir battaniye ve Deux Lapins markasının müslinini tercih ettim.

* Zıbın

2 adet zıbın ekledim. Zıbın, tulum ve takımını özel bir yere yaptırdım. Ek olarak “Mariposa” markasının zıbın ve tulumlarından ekledim.

* Tulum

2 adet çıtçıtlı tulum ekledim

* Şapka, patik, çorap ve eldiven

Her birinden 2 adet ekledim.

* Ağız ve omuz mendili

Bambu müslin bir ürün tercih ettim. “Minikseyler” mağazasından temin ettim.

 

* Biberon ve emzik

Bu iki ürünü henüz kullanmayı uygun bulmasam da ne olur ne olmaz diye çantaya ekledim.

* Pişik kremi

Earth Mama nın pişik kremini tercih ettim.

 

* Çarşaf takımı

İnci Tuncel’den ismine özel nakışlı bir model yaptırdım.

*Woombie marka kundak

Bebeğinizin rahat ve huzurlu bir uyku uyuyabilmesi için tasarlanan yumuşak dokusu olan bu kundak, uykusunda hareket ederek üzerini açmasını engellediği ve bebeğinize anne karnındaymış hissini verdiği için bu markayı tercih ettim.

 

Yorumlar (1 Yorum)

  • Merhaba:) İnşallah sağlıklı bir şekilde doğum yaparsınız.mutluluğunuz daim olsun.bende 4 aylık hamileyim şimdiden sizi takibe aldım 🙂 Woombie marka kundak hakkında birkaç bilgi almak istiyorum. sonuçta bebeğiniz için en iyisi olsun istersiniz. ürün resmini paylaştığınız kundak ile büyüyebilen yada 4 mevsim ideal olan kundaklar da mevcut.sizin bu kundağı tercih etmenizdeki konu nedir?şimdiden çok teşekkür ederim.görüşmek üzere:)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?