Hamilelikte Uçak Seyahati

Hamilelikte uçak seyahati yapmak birçok hamile kadının aklına takılan, genelde endişe yaratan ve çoğu kadının da seyahatlerini ertelemesine neden olan bir durumdur.

Hamilelikte uçak seyahati yapmak birçok hamile kadının aklına takılan, genelde endişe yaratan ve çoğu kadının da seyahatlerini ertelemesine neden olan bir durumdur. Çok seyahat etmeyi seven bir kadın olarak ben de birçok araştırma yapıp, bu konuyu birkaç doktora danıştım. Genelde doktorların söylediğine ve araştırmalarımın sonucuna göre eğer hamileliğinizde bir sorun, ciddi bir rahatsızlığınız yok ise veya erken doğum gibi bazı risk faktörlerini taşımıyorsanız uçakla yolculuğun, hava basıncındaki değişimin size veya bebeğinize zarar verdiğini ya da erken doğuma neden olduğunu gösteren herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Eğer ikiz veya üçüz bebek beklemiyorsanız hamileliğinizin 28. haftasına kadar raporsuz, 28. haftadan 36. haftaya kadar da doktor raporu ile kabin basınç ayarlı uçaklar ile yolculuk yapabiliyorsunuz. Uçak şirketlerinin 36. haftadan sonra hamile kadınları kabul etmeme sebeplerinin anne ve bebek açısından riskli olması değil, yaşanabilecek bir erken doğum durumunda havada risk almak istememeleri olduğunu öğrendim.

 

İkinci Trimester Dönemi…

Hamilelikte genellikle ikinci trimester dönemi seyahat etmenin de en keyifli olduğu dönem olarak bilinir. Benim hamileliğimde de bu dönem en rahat seyahat ettiğim dönemdi. Bulantı ve aşırı yorgunluk halinin azaldığı, henüz şişkinliklerin pek yaşanmadığı, düşük riskinin azaldığı bu dönemde yaptığım seyahatlerde ben de rahatlıkla gezdim.

Eğer doktorunuzun da onayı ile herhangi bir rahatsızlığınız veya riskiniz bulunmuyorsa, sizler de rahatlıkla uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Uçak yolculuğu sırasında beni rahatsız edebilecek bazı olası yan etkileri doktorumdan öğrenip, bu yan etkileri azaltmak için verdiği önerileri yolculuklarım sırasında hep uyguladım. Bacak ve ayaklardaki şişme gibi durumlar için rahat kıyafetler ve rahat bir ayakkabı ile yolculuk yapmanızı öneririm. Uçuş sırasında her yarım saatte bir yürüyüş yapıp, oturduğunuz yerde kan dolaşımını hızlandırmaya yarayan bazı bacak egzersizleri yapabilirsiniz. Ben genelde germe ve esnetme hareketleri yaparak bacaklarımda oluşabilecek rahatsızlıklardan büyük ölçüde kurtuldum.

 

Uzun süreli yapılan uçuşlarda hareketsiz oturmadan kaynaklanan pıhtı atması riski

Doktorumun beni uzun uçak yolculuğuna çıkmadan önce uyardığı en önemli konu, uzun süreli yapılan uçuşlarda hareketsiz oturmadan kaynaklanan pıhtı atması riski oldu. Bu durumun yaşanmaması adına her yarım saatte bir yürüyüp, uçuş süresince verilen özel çoraplardan giydim. Ayrıca uçuşların diğer yan etkileri gaz, karın şişliği, burun ve kulak tıkanıklığı ve hamilelik bulantıları olabilir. Bu riskler tüm seyahat edenler için geçerli olsa da hamile kadınlara daha fazla rahatsızlık verebilir. Bu yan etkilerin tümünü azaltmak için benim sizlere önerim; bol sıvı tüketmeniz, olabilecek en rahat, sizi sıkmayan kıyafet ve ayakkabıları tercih etmeniz, kafeinli içecekler tüketmemeniz, germe egzersizleri yapmanız ve koridor tarafını tercih edip uçuş sırasında sıklıkla yürüyüş yapmanız olacaktır.

Hamile kadınları endişelendiren bir başka konu da havaalanındaki kapı ve detektörlerdir. Bu detektörlerin metal olup X ışını ile çalışmamasından ötürü herhangi bir zararı olmadığı söylense de, ben yine de görevliye hamile olduğumu belirtip el ile aranmak istediğimi söylüyorum…

 

Seyahatinize çıkmadan önce hangi haftada olduğunuzu kontrol edip doktorunuzdan rapor gerekip gerekmediğini mutlaka araştırın ve olası bir aksilikle karşılaşmayın. Bazı farklı havayolu şirketlerinin bu konuda farklı politikaları olabileceğini düşünüp mutlaka bir ön araştırma yapın. Doktorunuz ile tüm detayları en ince ayrıntısına kadar konuşup, seyahatinize öyle karar verin. Her şeyden önce gideceğiniz ülkede olası bir ani risk durumunda, oranın sağlık ve hastane koşullarını mutlaka araştırın. Önemli telefonları önceden not alın.

 

Hepinize şimdiden sağlıklı ve güvenli uçuşlar, keyifli seyahatler diliyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?