Mercedes-Benz GLC 250 4Matic Deneyimi

Ailemiz büyüyor ve her geçen gün daha konforlu bir araba ihtiyacımız artıyor. Güvenliği ile yıllardır bizi kendine bağlayan Mercedes-Benz markasının GLC 250 4Matic modeli ile sürüş deneyimimizi sizlerle bir kadın gözünden paylaşmak istiyorum.


Çocuklu hayattan önce seçeceğim araçta ilk baktığım özellik aracın dış görünümü ile güvenliği olurdu. Çocuklu hayattan sonra hayatımdaki bir çok duruma bakış açımda olduğu gibi araç seçmede de bakış açım oldukça değişti. Artık benim için bütçeme uygun araçların dış görünümünden çok daha önce aracın pratikliği, güvenliği, genişliği ve kullanım rahatlığı geliyor. Tüm bunların yanında dış görüntüsünü beğenmem de tabiki çok büyük bir bonus oluyor.

Mercedes-Benz GLC 4Matic de tüm bunları deneyimleyebildim. İlk olarak araç görüntüsü ile beni kendine hayran bıraktı. Dik ve asil gözüken bir ön bölümü, modern görünüm katan detayları ve Mercedes tasarımına özgü yan tarafındaki net karakter çizgileri aracı çok güzel gösteriyor. Benim son aracımda tercihim sümbül kırmızısı rengi oldu ama bu araç için yeni çıkan (designo elmas beyazı rengi) ne hayran oldum.
GLC 250 4Matic ile ilgili ilk izlenimim ister bizim gibi aileniz ile uzun seyahatlere çıkan biri olun, isterseniz arkadaşlarınızla keyifli yolculuklar yapmayı seven biri olun, bu araç daha geniş ve daha konforlu bir yolculuk yapabilme imkanı sağlıyor. Hem şehirde hem de doğada rahatlıkla kullanabileceğiniz tarzda bir araç dizayn edilmiş. Bu da bizim gibi doğa tutkunları için çok büyük bir artı diyebilirim.
İç mekanında kaliteli ve modern koltukları, önde ve arkada eski modellerine oranla daha geniş bir oturma alanı ve tavanındaki iki parçalı panoramik sürgülü tavanı ile daha geniş ve daha aydınlık bir sürüş sağlıyor.
Benim için en önemli özelliği aracın bagajı oldu. 550 lt den 1600 lt hacime kadar genişletilebilen bir bagaj alanı ile segmentinde en genişlerinden biri olma özelliği var. Bizim gibi çok seyahat eden bir aile için veya çocuklu aileler için bagaj gerçekten çok önemli bir ayrıntı. Arkası esnek bir şekilde yatırılıp daha fazla alan açılabiliyor. Benim için en dikkat çekici ve eğlenceli özelliği de ellerinizi hiç kullanmadan sadece ayağınızı bagaja doğru hafif kaldırarak bagaj kapağının kendiliğinden açılabilir olması oldu. Özellikle bir elimle Alya’yı tutup diğer elimle de pusetini taşıyorken bu özelliği büyük bir kolaylık sağlıyor. Hatta şimdi iki çocuklu olunca basit gibi görünen ama en kullanışlı olabilecek ayrıntısı diyebilirim.

Eşimin gözünden arabayı değerlendirecek olursak da aynı segmentteki rakiplerine oranla daha uygun fiyatlı ve daha donanımlı bir araç. İsteğe bağlı donanımları ve detayları araca ekleyebiliyorsunuz. GLC SUV daki akıllı sürüş özelliği sayesinde gideceğiniz yere öncelikle güvenli ama rahat gitmenizi sağlıyor. Akıllı ışık sistemi ile de çok düşük enerji tüketimi sağlıyor.
Yeni GLC 350 e 4Matic aracında ise prizden şarj edilebilir Hibrit yapı ile veya AIR BODY CONTROL havalı süspansiyon gibi donanımlar ile sipariş edilebiliyor.
GLC 250 4Matic aracının standart donanımında bulunan yan rüzgar yardımcısı ile de özellikle yoğun rüzgarda şeritten çıkabilme olasılığına karşı güvenli ve rahat bir sürüş sağlıyor.

Ayrıca araçta Mercedes Me Connect uygulaması bulunuyor. Bu uygulama sizi aracınız ile ve aracınızı, sizin için önemli olan her şey ile bağlıyor.
Örneğin ben aracıma binmeden önce özellikle çocuğum için soğuk havalarda aracın ısısının hemen uygun seviyeye gelmesini hayal ediyordum. Bu artık Mercedes Me Connect uygulaması ile mümkün oluyor. Kahvaltı masasındayken aracımı dilediğim sıcaklığa uzaktan ayarlayabiliyorum. Aynı zamanda aracımı uzaktan kilitleyebiliyorum. Benim gibi acaba aracımı kilitledim mi diye kafasında soru işareti kalıp yeniden aracına dönmek zorunda kalanlar için oldukça güzel bir uygulama. Yakıt seviyesinden lastik basıncına, frenlerin durumunun kumanda edilmesine kadar her şey bu uygulama ile avucunuzun içerisinde oluyor.
Bu uygulamanın en önemli özelliği ise herhangi bir arıza veya kaza durumunda kapsamlı bir hizmet sağlıyor.Acil bir durum söz konusu olduğunda da aracın iletişim modülü, otomatik olarak sizi Mercedes-Benz acil çağrı merkezine bağlıyor.
Herkese keyifli ve güvenli sürüşler diliyorum…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?